PlakátyAutoři — Sládek, Antonín

Kategorie

Sládek, Antonín

Sládek, Antonín

Antonín Sládek se narodil roku 1942 v Huštěnovicích.
Zemřel ve věku 67 let 31.10.2009.

Studoval užitou grafiku na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a malbu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Aloise Fišárka. Mezi lety 1970 až 1979 vytvořil třiadvacet filmových plakátů, díky nímž se stal významným představitelem zlaté éry českého filmového plakátu. Jeho dílo je součástí sbírek Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze nebo Museum of Modern Art v New Yorku.

V květnu roku 2008 jsme plakátovou tvorbu pana Antonína Sládka za jeho osobní účasti, představili na samostatné výstavě
v pražském kině Světozor.

…více

“Malby Antonína Sládka oživují zájem o žánry už skoro zapomenuté, jakými jsou zátiší, prchavé pouliční výjevy, pohledy z okna ateliéru, neokázalé portréty vznikající v kavárnách, hospodách a bistrech, krajiny rodící se přímo v krajině, v plenéru. Často také maluje ženy, jež jsou pro něj trvalou inspirací.
Ať už obrazy pojednávají jakékoliv téma, uchovávají si ve své upřímnosti jakousi vnitřní čistotu. Daří se jim pozastavovat čas a zdá se, že je vlastně svým způsobem relativizují. To není staromilství. Je to jen důkaz, že tradiční malířské prostředky můžou pořád ještě obstát i v době, která dává přednost „rychlejším médiím“ nebo malbě, jež se stydí být dobrou.

Související informace:

Ukázky dalších prací

 
 

Navigace