Detail výstavy

 

Jan Mlodozeniec - Plakáty (Bio Oko)

Bio Oko, Praha (12. 6. 2023 - 12. 10. 2023) —

Jeden z předních tvůrců slavné polské plakátové školy se narodil v roce 1929 ve Varšavě kde v roce 2000 zemřel.
Byl synem futuristického básníka Stanisława Młodożeniece. V letech 1948-55 studoval grafiku a plakát na Vyšší škole výtvarné na ul. Myśliwiecka ve Varšavě (později přejmenovaná na Akademii výtvarných umění) v ateliéru prof. Henryka Tomaszewského kde získal diplom.
Jan Młodożeniec byl především užitým grafikem a již během studií realizoval četné zakázky pro různá nakladatelství. Po absolutoriu se začal věnovat plakátu, který se stal jeho hlavní formou uměleckého vyjádření. Nejdůležitější v jeho tvorbě byly filmové plakáty, které navrhoval pro polskou obdobu Československé Ústřední půjčovny filmů – Centralu Wynajmu Filmów ve Varšavě. Za svůj život vytvořil asi 400 plakátů. První plakát pochází z roku 1951 a byl k historickému filmu Praha 1848.
Od poloviny 50. let se Młodożeniec stal jedním z nejuznávanějších tvůrců plakátů a knižní grafiky. Byl jedním z umělců, kteří utvářeli tvář tzv. Polské školy plakátu. Měl svůj osobitý styl. Důležitou roli v jeho tvorbě hrálo písmo a typografie. Použitím různých druhů písma dosahoval působivého lyrického účinku. V mnoha svých plakátech zachází se slovem jako s grafickým materiálem. Druhým nejvýraznějším prvkem v kompozici jeho plakátů je pak barva. Jan Mlodozeniec barvu miloval a patří vůbec k nejvýraznějším koloristům polského plakátu. Zacházel s ní naprosto svobodně a jeho plakáty jsou proto nepřehlédnutelně hýřivé a hravé.
Náš výběr dvaceti plakátů představuje především filmové plakáty, ale je i doplněn několika hudebními a divadelními návrhy. Z filmových vybíráme tyto: Spielbergův Duel (Pojedynek na Szosie) nebo Lynchův Blue Velvet. Citované a ceněné jsou pak plakáty k slavným dílům světové kinematografie. Opusu Sergia Leoneho Tenkrát v Americe (Dawno temu w Ameryce) a italské klasice Bernarda Bertolucciho Konformista.

Navigace