Detail výstavy

 

FRANTISZEK STAROWIEYSKI a jeho sureálný plakátový svět

Foyer Bia Central, Hradec Králové (1. 9. 2020 - 30. 11. 2020) —

Narodil se 8. července roku 1930 v obci Bratkówka v oblasti Podkarpacie. Zemřel 23. února 2009. V letech 1949–1952 studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Krakově pod vedením Vojtěcha Weisse a Adama Maczyńského. Poté v letech 1952–1955 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění ve Varšavě pod vedením Michala Byliny. V naší sbírce je uloženu 123 plakátů Frantiszka Starowieyského

Věnoval se plakátové tvorbě, nástěnné malbě, divadelní a televizní scénografii, knižní grafice a barokní kaligrafii. Spolupracoval s filmovými distributory (CWF, CRF, ZRF, Polfilm a Film Polski), s televizí a divadly ve Varšavě, Vratislavi, Štětíně, Krakově, Lodži a Poznani. V roce 1981 realizoval první výstavu tzv. Teatr Rysowania (Divadlo kreslení), kterou později s velikým úspěchem opakovaně provedl v Polsku a zahraničí.
V polovině 80. let vyučoval na Hochschule der Künste v západním Berlíně. Od roku 1993 působil jako profesor na European Academy of Arts ve Varšavě. Po mnoho let střídavě působil ve Varšavě a v Paříži.
Jeho práce lze nalézt v muzeích a soukromých sbírkách po celém světě. Jeho plakáty získali více než dvě desítky ocenění na mezinárodních soutěžích.
Představuje jednu z nejvýraznějších osobností polského umění za uplynulých padesát let.

Navigace