Prohlédněte si unikátní plakáty z 30. a 40. let. Vysoce ceněná díla z vrcholného období československého filmového plakátu 60. a 70. let, ale i plakáty z 80. let dvacátého století.
anotace
Anotace
V těchto letech počínající československé kinematografie se vytvářely ilustrativní doprovodné plakáty především na domácí české filmy. A to jak tradiční úzkoformátové tisky, tzv. “nudle”, tak velkoformátové litografie.
Ve čtyřicátých letech se plakáty malovaly tradiční formou. Jejich ústředním motivem byly tváře filmových hvězd na pozadí typických scén filmu. Charakteristické i pro toto období je malování a tisk tzv. “nudlí” (plakátů podélného formátu 95 × 31 cm).
Formálně stále převládá používaná malba. Ve východoevropských zemích vstupuje na plakát komunistická propaganda. Na konci 50. let (1958-59) se objevují první moderněji pojaté, byť stále výhradně malované plakáty.
Vrcholné období. Autoři začínají svobodně používat moderní výtvarný jazyk (koláže, fotokoláže, tvůrčí typografii atd.) Období svobodné, necenzurované tvůrčí práce, ukončené rokem 1968 a příchozí normalizací.
I v tomto období vzniklo velké množství vysoce kvalitních děl. Odchod některých autorů do exilu (popř. přerušení spolupráce s ÚPF)a cenzura západní kinematografie však nedovolily překonat nejzdařilejší díla z let šedesátých.
Autorským plakátem se stále vybavuje každým film přicházející do kin. Nicméně kvalita již silně kolísá. Přední autoři (Vaca, Grygar, Vyleťal, Ziegler, Teissig) si však i v těchto letech udržují značně vysoký standard svých prací.